hamburger icon
close menu icon
map icon
14-400 PASŁĘK
pl. św. Wojciecha 5
Czcionka:
font image
font image
font image
Kontrast:
A
A
A
A
Innowacje w transporcie : zrównoważony rozwój, integracja gałęzi transportu, sztuczna inteligencja /
CZYTELNIA
Autor: Wojewódzka-Król, Krystyna Autor Redakcja
 okładka książki

Publikacja INNOWACJE W TRANSPORCIE. Zrównoważony rozwój. Integracja gałęzi transportu. Sztuczna inteligencja została napisana przez naukowców i praktyków w związku z dynamicznym  rozwojem transportu i logistyki w świecie– branży, która w Polsce  wytwarza  ok. 6% PKB, a 40% kabotażu i prawie 1/3 międzynarodowego transportu samochodowego ładunków w Unii Europejskiej jest obsługiwana przez polskie firmy transportowe.

Autorami INNOWACJI W TRANSPORCIE (…) są profesorowie, naukowcy i praktycy z wielu ośrodków, w tym z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej czy np. International Maritime Organization w Londynie.

Innowacje transportowe, przedstawione na przykładach w książce, dotyczą na przykład:
- innowacji infrastrukturalnych
- innowacji w transporcie samochodowym, kolejowym, wodnym śródlądowym, morskim, rowerowym
- innowacyjnego zarządzania transportem w miastach.

Fragment „Wstępu” Innowacji w transporcie (…):

Problem innowacji jest bardzo szeroki, dotyczy bowiem różnych sfer działalności transportu. Autorzy wybrali te aspekty, które z ich punktu widzenia są obecnie istotne, odpowiadają na wyzwania stojące przed transportem w świetle współczesnych oczekiwań. Są to problemy infrastruktury transportowej, transportu na śródlądziu: najbardziej degradującego środowisko transportu samochodowego i gałęzi, które zgodnie z europejską polityką transportową mają go odciążać – transportu kolejowego i wodnego śródlądowego. Przedstawiono również bardzo skomplikowany, ze względu na uregulowania prawne, proces wdrażania innowacyjności w transporcie morskim. Szczególną uwagę zwrócono na nasilające się problemy transportu w miastach i innowacyjne rozwiązania pozwalające na ich łagodzenie.

 

Podręcznik ten kierowany jest do studentów studiów inżynierskich i ekonomicznych – studiujących na kierunkach: transport, logistyka, ekonomika transportu itp., ale również do administracji samorządowej i centralnej, spedytorów, operatorów logistycznych czy przedstawicieli firm transportowych.

 

Fragment Recenzji: Redaktor naukowy książki oraz jej zespół autorski zdecydowali się zaprezentować swoje przemyślenia w ujęciu problemowym, biorąc pod uwagę propedeutyczną stronę zagadnienia (rozdziały 1., i 2.) oraz w ujęciu gałęzi transportu, biorąc pod uwagę faktograficzne treści tej problematyki (rozdziały od 3. do 8.).Stąd praca podzielona została właśnie na 8 rozdziałów, z których każdy stanowi pewną względnie odosobnioną całość. Opisywanie w ten właśnie sposób zagadnień innowacji gospodarczych uważam za szczególnie cenny i udany, gdyż każdy studiujący tę problematykę może skupić się bez trudu na dowolnie zagregowanym przez siebie zakresie merytorycznym.
prof. dr hab. Krzysztof Szałucki , Uniwersytet Gdański
Przedstawiona do powszechnego odbioru publikacja jest interesującym i wartościowym opracowaniem, odpowiadającym na współczesne oczekiwania i wyzwania stojące przed transportem. Przedstawioną w niej problematykę innowacji w transporcie wyróżnia stopień oryginalności i komplementarności, co powoduje, że książka zawiera istotny zakres ciekawie przedstawionej wiedzy, dotyczącej wizji nowoczesnej, bezpiecznej, zamożnej i konkurencyjnej Europy, w której realizacja zadań dotyczących współczesnej gospodarki postępuje w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i neutralności klimatycznej. Przekazując tę ideę, Autorom udało się wzbudzić zainteresowanie najważniejszymi problemami współczesnego transportu, głównie dotyczącymi infrastruktury, dzięki czemu wzbogacili nie tylko warsztat naukowy o nowe – efektywniejsze – narzędzia, ale również pobudzili kreatywność zespołów kierujących polityką transportową. Książkę zawierającą znaczący zasób merytorycznej wiedzy napisano zrozumiałym językiem, co spowodowało, że przedstawione w niej problemy są komunikatywne dla większego grona odbiorców. Stanowi wartościową pozycję dla studentów i osób zawodowo zajmujących się działalnością transportową i posiadającym coraz wyższą rangę transportem osobistym. Ponadto w monografii podjęto aktualną i ważną problematykę skutków rozwoju transportu w miastach, co znacząco rozszerza zakres populacji zainteresowanej tą problematyką. Te osoby odnajdą w publikacji innowacyjne rozwiązania, umożliwiające łagodzenie negatywnych skutków tej działalności.
dr hab. Joanna Hawlena, prof. UP, Członek Rady Naukowej Instytutu Naukowo-Wydawniczego „Spatium"
 
źródło :https://ksiegarnia.pwn.pl/Innowacje-w-transporcie,872835093,p.html
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
fb logo
Włącz/wyłącz czytanie tekstu. Aby uruchomić czytanie tekstu zaznacz tekst lub najedź na niego kursorem
fb logo
Biblioteka Publiczna w Pasłęku