Zasady w okresie pandemii obowiązujace od 8 czerwca 2020 r.:
- wolny dostęp do księgozbioru
- obowiązkowa dezynfekcja rąk po wejściu oraz przed korzystaniem z wolnego dostępu do księgozbioru
- obowiązkowa maseczka zakrywajaca usta i nos
- ZWROT: książki pokazujemy bibliotekarzowi i po zanotowaniu zwrotu wkładamy do kartonu wystawionego obok stanowiska bibliotekarza;
- zwracane książki poddawane są kwarantannie na okres 3 dni.
O zbiorach:
Swoje zbiory udostępnia mieszkańcom od 1948 roku. Jej ponad 50 tys. księgozbiór w pełni zaspokaja potrzeby różnych kategorii czytelników - całość podzielona jest na literaturę piękną i popularnonaukową. W obrębie beletrystyki wyodrębnia się literaturę polską oraz zagraniczną. Poza literaturą popularną książki z poszczególnych dziedzin klasyfikowane są do jednego z 9 działów głównych:
- Dział ogólny.
- Filozofia. Psychologia.
- Religia. Teologia. Religioznawstwo.
- Nauki społeczne. Prawo. Administracja.
- Matematyka. Nauki przyrodnicze.
- Nauki stosowane. Medycyna. Nauki techniczne. Rolnictwo.
- Sztuka. Rozrywki. Sport.
- Językoznawstwo. Nauka o literaturze. Literatura piękna.
- Archeologia. Prehistoria. Geografia. Biografie. Historie.
W wypożyczalni czytelnicy mają wolny dostęp do półek, mogą sami poszukiwać interesujących ich tytułów. Podstawowym źródłem informacji o całym dostępnym księgozbiorze są katalogi (link do katalogu online z prawej strony):
- alfabetyczny
- systematyczny
- katalog on-line (zawierający literaturę od około 1993 roku)
Regały i książki są odpowiednio opisane tak, by czytelnicy łatwo mogli odnaleźć potrzebne tytuły.
Użytkownikiem wypożyczalni może zostać każda osoba, która ukończyła 14 lat a zapis czytelnika odbywa się na podstawie dokumentu tożsamości oraz wypełnieniu podstawowych dokumentów (w tym zgoda RODO). W przypadku osób niepełnoletnich zgłoszenie rejestracyjne podpisuje rodzic lub opiekun.
Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć cztery woluminy na okres nie przekraczający 30 dni, a wypożyczone książki można prolongować (osobiście w wypożyczalni, telefonicznie lub za pośrednictwem swojego konta w katalogu online), o ile nie są przetrzymane i w sytuacji, kiedy czytelnik nie zalega z opłatami za przetrzymanie w żadnej z agend a także przy braku zainteresowania daną pozycją ze strony innych czytelników.