W mniony weekend, tj. 14-45 września sporo się działo.
14.09.2024 – Pasłęk
Spacer z przewodnikiem „Połączeni: 3 kościoły, 4 religie Pasłęk” – 20 osób.
Opowieści o trzech najstarszych kościołach:
- a) kościele św. Jerzego, którego początki sięgają przełomu XIV i XV w. a aktualny budynek to XVI-wieczny kościół, obecnie współużytkowany przez dwa wyznania: prawosławną parafię pw. Św. Onufrego w Pasłęku oraz ewangelicką parafię św. Jerzego.
- b) kościele św. Józefa, którego początki sięgają 1855 r. Pierwotnie kościół katolicki, obecnie cerkiew greckokatolicka pw. Najświętszej Marii Panny w Pasłęku.
- c) kościele św. Bartłomieja, najstarszym kościele pasłęckim, o którym pierwsze informacje (pleban z Pasłęka) posiadane są z XIII w., natomiast sama budowla datowana jest na pocz. XIV w. (oczywiście wielokrotnie przebudowywana).
Po roku 1945, wraz z wymianą ludności i związanym z tym napływem rozmaitych grup, m.in. z Wołynia, centralnej Polski, przesiedleńców z akcji Wisła, Wileńszczyzny pojawiło się również o wiele większe zróżnicowanie religijne, co znajduje odzwierciedlenie właśnie w tych 3 kościołach. Pasłęk jako miejsce, gdzie rozmaite szlaki i wydarzenia doprowadziły do połączenia się tych wspominanych grup w nową społeczność w nowej, małej ojczyźnie.
15.09.2024 – Pasłęk
Spacer z przewodnikiem „Szlakiem przeszłości” – 15 osób.
Opowieść o zmieniających się okolicach centrum średniowiecznego miasta Pasłęka, czyli o okolicach kościoła św. Bartłomieja.
15.09.2024 - Zielonka Pasłęcka
W trakcie dożynek gminnych obecne było stoisko Biblioteki. Pracownice z Filii w Zielonce Pasłęckiej i z Pasłęka prowadziły zabawy i drobne działania warsztatowe podczas wydarzenia.